ПРЕЗЕНТАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-НАУКОВОГО ІНСТИТУТУ ПРАВА НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ ПРАВА СУМДУ (Кліп)

Вступ у питаннях та відповідях

До уваги абітурієнтів!

Важливим кроком у житті людини є обрання майбутньої професії та закладу вищої освіти, в якому вона отримає знання з обраного фаху. Щоб зробити вірний вибір вступники порівнюють навчальні заклади, детально вивчають умови вступу. Але дуже часто у абітурієнтів та їх батьків виникають питання на які їм складно знайти відповідь самостійно.

Навчально-науковий інститут права Сумського державного університету готує фахівців за спеціальностями: 081 «Право»,  293 «Міжнародне право» та 032 «Історія та археологія» (бакалаврський рівень).

В магістратурі спеціальності «Право» є можливість обрати навчання за однією із трьох освітніх програм:

«Правознавство»;

«Інтелектуальна власність»;

«Медичне право».

В інституті відкрита аспірантура та докторантура, після завершення якої можна захистити дисертацію на здобуття відповідного наукового ступеня доктора філософії та доктора юридичних наук у спеціалізованій вченій раді Навчально-наукового інституту права Д-55.051.07, яка діє відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України 18.12.2018 № 1412.

Перевагами навчання в Навчально-науковому інституті права є:

 • найбільша ліцензія серед закладів вищої освіти області на підготовку фахівців за спеціальністю «Право»за освітніми ступенями «бакалавр» та «магістр»;
 • найбільша в області кількість місць, що фінансуються за рахунок державного замовлення;
 • потужний колектив висококваліфікованих викладачів, які мають практичний досвід роботи;
 • можливість паралельного навчання за різними спеціальностями, а також – навчання в країнах Європи;
 • можливість приймати участь у науково-дослідній та позанавчальній роботі;
 • можливість займатися спортом, як на професійному так і на аматорському рівні (більш ніж 50 спортивних секцій).
 • можливість отримати свідоцтво державного зразка професійного охоронника;
 • можливість отримати посвідчення водія категорії «В»;
 • можливість продовжити навчання в аспірантуріта докторантурі інституту;
 • під час навчання можна отримати військове звання офіцера запасу;
 • всі студенти забезпечуються місцями в гуртожитках із поліпшеними умовами проживання.

Питання які найчастіше задають абітурієнти, а також відповіді на них ми підготували для того щоб полегшити процес вибору навчального закладу та якісної підготовки до вступу.

ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ

Де знаходиться приймальна комісія Навчально-наукового інституту права та який порядок її роботи?

Приймальна комісія інституту права знаходиться в центрі міста Суми, за адресою вулиця Петропавлівська, 57. Порядок роботи приймальної комісії:

– з 10 липня по 03 серпня 2019 року з понеділка по п’ятницю з 9-00 до 18-00, у суботу з 9-00 до 13-00, без перерви, вихідний – неділя;

– з 05 серпня 2019 року з понеділка по п’ятницю з 9-00 до 17-00, без перерви, вихідний – субота та неділя.

Чи може інститут надати допомогу у поданні електронної заяви?

Так. Абітурієнти можуть звернутися до відбіркової комісії інституту та отримати кваліфіковану допомогу в оформленні електронної заяви.

Де можна ознайомитися з програмами вступних випробувань?

Програми вступних іспитів розміщені на сайті Сумського державного університету (сторінка «Прийом на навчання»). Адреса: vstup.sumdu.edu.ua

Що таке адресне розміщення бюджетних місць?

Адресне розміщення бюджетних місць – надання вступнику рекомендації до зарахування на місця навчання за кошти державного або регіонального бюджету (за державним або регіональним замовленням) на підставі здобутого ним більшого (порівняно з іншими вступниками) конкурсного бала.

Які можливості в інституті для занять спортом?

Студентів інституту права мають широкі можливості для занять спортом як на аматорському, так і на професійному рівнях завдяки значній кількості та якості спортивних об’єктів (легкоатлетичний манеж, басейни, гребна база, тренажерні та ігрові спортивні зали тощо). Можна обрати більш ніж 50 видів спорту.

 

Чи всі вступники забезпечуються місцями у гуртожитку?

Відповідно до «Порядку поселення вступників та студентів до гуртожитків СумДУ» усі вступники, що зараховані на навчання за денною формою і потребують поселення у гуртожиток, забезпечуються місцями у кімнатах.

Які умови проживання у гуртожитках інституту?

Всі студенти інституту права проживають у гуртожитках, які знаходяться у центрі міста недалеко від навчальних корпусів (15-20 хвилин пішки). У кімнатах, де мешкають студенти інституту створені комфортні умови проживання.

18

 

Чи є можливість у студентів інституту отримати військове звання офіцера запасу?

Так, є. Після завершення другого курсу студент може пройти конкурсний відбір для зарахування на військову кафедру і після завершення курсу підготовки отримати військове звання офіцера запасу одночасно зі здобуттям диплома бакалавра. На навчання на військову кафедру приймаються як хлопці так і дівчата.

Яка ситуація із працевлаштуванням випускників інституту?

Майже 100% випускників інституту, які навчались на бюджетній формі, працевлаштовані за спеціальністю. А близько половини студентів, які навчаються на магістерських програмах мають перше робоче місце ще під час навчання в інституті.

На яких посадах можуть працювати ваші випускники?

Випускники нашого інституту можуть працювати в судових та правоохоронних органах, прокуратурі, органах державної влади та місцевого самоврядування, на підприємствах усіх форм власності, органах юстиції, навчальних і наукових закладах, адвокатурі, нотаріаті та ін.

Чи є у студентів інституту права можливість навчання за кордоном?

Так, така можливість є. Вже традиційно протягом останніх років аспіранти та студенти за програмою академічної мобільності протягом шести місяців проходять навчання в університеті міста Фоджа в Італії за програмою «включений семестр». Під час навчання студенти отримують стипендію в іноземній валюті та мають змогу отримати знання з права країн Європейського союзу. Також цього року студент нашого Інституту проходить навчання в університеті м. Каунас (Литва), а аспірантка – протягом трьох місяців перебувала на навчанні у Словацькій республіці. Студент 1 курсу ОС «магістр» спеціальності 081 «Право», освітньої програми «Інтелектуальна власність», Едуард Пронський виграв грант на навчання в Китаї та отримує стипендію від Уряду Китайської Народної Республіки. Едуард – єдиний представник правничої спеціалізації із усієї України, який отримав таку стипендію. Студент навчається три роки у Вищій школі міжнародного права та міжнародних відносин Шанхайського університету політичних наук та юриспруденції. Укладено договір на формалізоване співробітництво з Центром промоції польських правничих наук (Варшавський університет). У студентів, які навчаються за ОС «магістр», освітньої програми «Правознавство» є можливість отримати подвійні дипломи: у СумДУ та в Болгарії.

 

 

Чи є можливість у студентів інституту займатися науковими дослідженнями?

Так. Студенти інституту активно займаються науковою діяльністю. Ця діяльність має різні форми. Одна з найбільш поширених – це участь у конкурсах студентських науково-дослідних робіт та предметних олімпіадах. Щорічно студенти інституту здобувають на таких конкурсах більше 20 призових місць. За кількістю призових місць інститут займає третє місце серед юридичних навчальних закладів України.

Студенти інституту постійно приймають участь в чотирьох Всеукраїнських предметних олімпіадах і стабільно займають на них призові місця. Іншою формою наукової діяльності є участь у грантових проектах.

За перемоги на конкурсах та олімпіадах студенти отримують суттєві грошові премії. Участь у грантових проектах теж має належне матеріальне заохочення.

 

Чи існує матеріальне стимулювання для студентів, які показують високі результати у навчанні?

Студенти які навчаються на умовах державного замовлення і мають середній бал успішності 5,0 отримують підвищену стипендію та іменні стипендії: Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, імені М.Грушевського та голови обласної державної адміністрації. У нашому інституті є стипендіати всіх перелічених видів стипендій.

 

ПИТАННЯ ЩОДО ВСТУПУ НА ОСВІТНІЙ СТУПІНЬ «БАКАЛАВР»

Який перелік конкурсних предметів необхідний для вступу на перший курс спеціальності «Право» освітнього ступеню «бакалавр» у вашому інституті?

Для вступу на навчання за спеціальністю 081 «Право» у навчально-науковий інститут права необхідно мати сертифікати ЗНО з таких предметів:

 • українська мова та література;
 • історія України;
 • математика або іноземна мова.

Два сертифікати – українська мова та література та історія України є обов’язковими і вступ без них на спеціальність «Право» неможливий. Третій сертифікат обирає сам абітурієнт. Звичайно, це той з якого у нього найвищий бал сертифікату ЗНО.

Який перелік конкурсних предметів необхідний для вступу на перший курс спеціальності «Міжнародне право» освітнього ступеню «бакалавр» у вашому інституті?

Для вступу на навчання за спеціальністю 293 «Міжнародне право» у навчально-науковий інститут права необхідно мати сертифікати ЗНО з таких предметів:

 • українська мова та література;
 • іноземна мова;
 • математика або історія України.

Два сертифікати – українська мова та література та іноземна мова є обов’язковими і вступ без них на спеціальність «Міжнародне право» неможливий. Третій сертифікат обирає сам абітурієнт. Звичайно, це той з якого у нього найвищій бал сертифікату ЗНО.

Який перелік конкурсних предметів необхідний для вступу на перший курс спеціальності «Історія та археологія» освітнього ступеню «бакалавр» у вашому інституті?

Для вступу на навчання за спеціальністю 032 «Історія та археологія» у навчально-науковий інститут права необхідно мати сертифікати ЗНО з таких предметів:

 • українська мова та література;
 • історія України;
 • географія або іноземна мова.

Два сертифікати – українська мова та література та історія України є обов’язковими і вступ без них на спеціальність «Історія та археологія» неможливий. Третій сертифікат обирає сам абітурієнт. Звичайно, це той з якого у нього найвищій бал сертифікату ЗНО.

Чи є можливість подання заяв до Навчально-наукового інституту права на небюджетну пропозицію?

Так, у 2019 році було створено дві небюджетні пропозиції для здобуття освітнього «бакалавр». Зокрема, для вступу за спеціальністю 081 «Право» у навчально-науковий інститут права на небюджетну пропозицію необхідно мати сертифікати ЗНО з таких предметів:

 • українська мова та література;
 • історія України;
 • географія або біологія.

Для вступу за спеціальністю 293 «Міжнародне право» у навчально-науковий інститут права на небюджетну пропозицію необхідно мати сертифікати ЗНО з таких предметів:

 • українська мова та література;
 • історія України;
 • географія або біологія.

Скільки заяв можуть подати абітурієнти у 2019 році при вступі на перший курс освітнього ступеню «бакалавр» на основі повної загальної середньої освіти?

Вступники можуть подати до семи заяв на місця державного та регіонального замовлення в закритих (фіксованих) та відкритих конкурсних пропозиціях не більше ніж з чотирьох спеціальностей. Подання заяв на конкурсні пропозиції для участі в конкурсі на місця за кошти фізичних та/або юридичних осіб не обмежується.

У яких випадках заяви можуть подаватись у паперовій формі?

Відповідно до Правил прийому, заяви можуть подаватись тільки у паперовій формі у наступних випадках:

для реалізації права на вступ за співбесідою, за результатами вступних іспитів з конкурсних предметів у СумДУ та/або квотою-1, квотою для іноземців відповідно до Правил прийому;

для реалізації права на повторне безоплатне здобуття освіти за бюджетні кошти відповідно до Правил прийому;

для реалізації права на першочергове зарахування відповідно до Правил прийому;

за наявності розбіжностей в даних вступника в Єдиній базі (прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, стать, громадянство тощо) і в атестаті про повну загальну середню освіту та у сертифікаті зовнішнього незалежного оцінювання;

у разі подання іноземного документа про освіту;

у разі подання заяви іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні;

у разі подання документа про повну загальну середню освіту, виданого до запровадження фотополімерних технологій їх виготовлення;

у разі подання заяви після завершення строків роботи електронних кабінетів, якщо вступник не зареєстрував електронний кабінет раніше;

для реалізації права на нарахування додаткових балів, передбачених пп.2.4.4 Правил прийому;

у разі неможливості зареєструвати електронний кабінет або подати заяву в електронній формі з інших причин, що підтверджено довідкою приймальної комісії закладу вищої освіти.

 

Які обсяги прийому на навчання за спеціальністю 081 «Право» в вашому інституті за освітнім ступенем «бакалавр»?

Ліцензований обсяг спеціальності «Право» за освітнім ступенем бакалавр (тобто кількість студентів, які можуть бути прийняти на навчання на перший курс) за денною формою становить 190 осіб і є найбільшим у Сумській області.

Які обсяги прийому на навчання за спеціальністю 032 «Історія та археологія» в вашому інституті за освітнім ступенем «бакалавр»?

Ліцензований обсяг спеціальності «Історія та археологія» за освітнім ступенем бакалавр (тобто кількість студентів, які можуть бути прийняти на навчання на перший курс) за денною формою становить 25 осіб.

Які обсяги прийому на навчання за спеціальністю 293 «Міжнародне право» в вашому інституті за освітнім ступенем «бакалавр»?

Ліцензований обсяг спеціальності «Міжнародне право» за освітнім ступенем бакалавр (тобто кількість студентів, які можуть бути прийняти на навчання на перший курс) за денною формою становить 30 осіб.

 

У яких випадках застосовується сільський коефіцієнт?

СК дорівнює 1,02 для осіб, зареєстрованих у селах та які здобули повну загальну середню освіту у закладах освіти, що знаходяться на території сіл, у рік вступу.

 

У який термін проводиться прийом документів для вступу на перший курс освітнього ступеню «бакалавр»?

При вступі на навчання на основі повної загальної середньої освіти (на перший курс) прийом документів в електронній або паперовій формі для осіб, які не складають вступних випробувань і не проходять творчі конкурси здійснюється з 10 по 22 липня 2019 року.

 

Коли будуть оприлюднені результати конкурсного відбору при вступі на перший курс за освітнім ступенем «бакалавр» та де їх можна побачити?

26 липня 2019 року не пізніше 1800 год. буде оприлюднений рейтинговий список вступників, із зазначенням рекомендованих до зарахування на місця державного замовлення.

Списки рекомендованих до зарахування розміщуються на інформаційних стендах приймальної комісії університету за адресою вулиця Петропавлівська, 57.

У який термін абітурієнт повинен подати оригінали документів для зарахування на обрану спеціальність за освітнім ступенем «бакалавр»?

Останній термін виконання вимог до зарахування (надання оригіналів документів) за державним замовленням – 31 липня 2019 року не пізніше 1800 год.

Коли відбувається зарахування студентів на навчання за освітнім ступенем «бакалавр»?

Відповідно до правил прийому строк зарахування вступників за державним замовленням – 01 серпня 2019 р. не пізніше 12-00 год.;

Строк зарахування за рахунок цільових пільгових державних кредитів, за кошти фізичних та юридичних осіб – не пізніше 30 вересня 2019 р.

 

Який строк подання документів, що засвідчують підстави для отримання спеціальних умов для переведення на вакантні місця державного замовлення та за рахунок цільових пільгових державних кредитів особою, яка зарахована на навчання за кошти фізичних та/або юридичних осіб?

Відповідно до правил прийому строк подання документів, що засвідчують підстави для отримання спеціальних умов для переведення на вакантні місця державного замовлення та за рахунок цільових пільгових державних кредитів особою, яка зарахована на навчання за кошти фізичних та/або юридичних осіб – не пізніше 06 серпня 2019 р.

Чи потрібно проходити процедуру ЗНО при вступі за освітнім ступенем «бакалавр», якщо маєш диплом «молодшого спеціаліста»?

Ні, не потрібно. Якщо абітурієнт має диплом молодшого спеціаліста для вступу на другий-третій курс спеціальності «Право» ОС «бакалавр» проходження процедури ЗНО не потрібне.

Для осіб, які мають диплом молодшого спеціаліста в галузі «Право», рішенням приймальної комісії в якості фахових вступних випробувань можуть бути зараховані оцінки результату атестації – атестаційного іспиту (або результатів захисту кваліфікаційної роботи за відсутністю оцінки атестаційного іспиту).

А особи, які мають диплом за іншою спеціальністю складають вступні іспити з української мови та основ правознавства. Програми вступних іспитів розміщені на сайті приймальної комісії.

У який термін проводиться прийом документів для вступу на 2-3 курс спеціальності «Право» освітнього ступеню «бакалавр» та коли проходять вступні іспити?

Для вступу на 2-3 курс ОС бакалавр прийом документів здійснюється з 10 по 22 липня 2019 року. Вступні іспити проводяться з 23 по 30 липня 2019 року. Документи подаються в паперовій формі до приймальної комісії.

Як формується конкурсний показник при прийомі на третій курс для осіб які здобули ОС молодшого спеціаліста за іншим напрямком підготовки?

Конкурсний показник визначається як середнє арифметичне значення суми середнього балу результатів попереднього навчання, що встановлюються за додатком до документу про здобутий ОКР молодшого спеціаліста та результату фахового вступного випробування за 5- бальною шкалою.

Конкурсний бал (КБ) = (ФВВ + СБД)/2 де:

ФВВ – результат фахового вступного випробування за 5-бальною шкалою;

СБД – середній бал додатку до диплома за 5-бальною шкалою.

 

ПИТАННЯ ЩОДО ВСТУПУ НА ОСВІТНІЙ СТУПІНЬ «МАГІСТР».

Який обсяг прийому на спеціальність «Право» в вашому інституті за освітнім ступенем «магістр» за денною формою?

Ліцензований обсяг прийому за спеціальністю «Право» на денну форму за освітнім ступенем магістр становить 160 осіб. Із них за освітньою програмою «Правознавство» – 100  та по 30 осіб  за освітніми програмами «Інтелектуальна власність» та «Медичне право».

У який термін проводиться прийом документів для вступу до магістратури спеціальності 081 «Право» за освітніми програмами «Правознавство», «Інтелектуальна власність» та «Медичне право» і коли проходять вступні іспити?

Для вступу на ОС «магістр» спеціальності 081 «Право» у зв’язку із запровадженням вступного випробування у формі ЗНО, терміни відрізняються.

13 травня 2019 року – початок реєстрації для складання єдиного фахового вступного іспиту з іноземної мови та єдиного фахового вступного випробування. Початок реєстрації електронних кабінетів вступників.

03 червня 2019 року – закінчення реєстрації для складання єдиного фахового вступного іспиту з іноземної мови та додатково для спеціальності 081 «Право» єдиного фахового вступного випробування. Закінчення реєстрації електронних кабінетів вступників.

Абітурієнти, які вступають на основі ступеня вищої освіти (ОКР), здобутого за іншою спеціальністю (напрямом підготовки), реєструються на ЗНО після того як успішно склали додаткове фахове вступне випробування, що проводиться у період з 13 по 31 травня 2019 року. Точна дата проведення буде оприлюднена на сайті приймальної комісії університету. Орієнтовно це останній тиждень травня 2019 року.

02 липня 2019 року – основна сесія єдиного фахового вступного іспиту з іноземної мови.

04 липня 2019 року – основна сесія єдиного фахового вступного випробування для спеціальності 081 «Право».

10 липня 2019 року – початок прийому заяв та документів від осіб, які вступають на основі результатів єдиного вступного іспиту та   єдиного фахового вступного випробування.

23 липня 2019 року – закінчення прийому заяв та документів від осіб, які вступають на основі результатів єдиного вступного іспиту та   єдиного фахового вступного випробування.

не пізніше 05 серпня 2019 року – оприлюднення рейтингового списку вступників з наданням рекомендацій до зарахування за державним замовленням.

10 серпня 2019 року до 1800 год. – закінчення строку виконання вимог до зарахування за державним замовленням.

11 серпня 2019 року до 1200 год. – зарахування за державним замовленням.

до 15 серпня 2019 року – переведення на вакантні місця державного, регіонального замовлення та на місця за рахунок цільових пільгових державних кредитів осіб, які зараховані на навчання за кошти фізичних та/або

юридичних осіб.

не пізніше 30 листопада 2019 р. – зарахування за кошти фізичних та юридичних осіб після зарахування на місця державного замовлення.

З якого предмету проводиться додаткове фахове вступне випробування при вступі до магістратури за спеціальностями інституту, якщо маєш диплом «бакалавра» іншої спеціальності?

Додаткове фахове вступне випробування проводиться у формі тестування з української мови. Програма випробування розміщена на сайті приймальної комісії університету.

Чи можна отримати юридичну освіту за ступенем магістра, якщо отримав диплом бакалавра за іншою спеціальністю?

Так, можна. Особи, які не мають базової юридичної освіти зараховуються на навчання на конкурсній основі за результатами складання вступних іспитів, а саме: додаткового вступного іспиту та єдиного фахового вступного випробування з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання, що має такі складові:

-тест з права;

-тест загальної навчальної правничої компетентності;

-тест з іноземної мови (англійська, німецька, французька або іспанська мова).

Програми вступних іспитів розміщені на сайті інституту.

Додаткове фахове вступне випробування проводиться у формі тестування з української мови. Програма випробування розміщена на сайті приймальної комісії університету.

Питання з яких навчальних дисциплін включені до блоку з права в єдиному фаховому вступному випробуванні з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання?

До блоку з права включені питання з таких навчальних дисциплін:

«Конституційне право України»,

«Адміністративне право України»,

«Цивільне право України»,

«Цивільне процесуальне право України»,

«Кримінальне право України»,

«Кримінальне процесуальне право України»,

«Міжнародне публічне право»,

«Міжнародний захист прав людини»

З орієнтовними питаннями та тестовими завданнями минулих років можна ознайомитися на сайті інституту права.

Чи нараховуються додаткові бали для вступу на спеціальність «Право»?

Ні. До конкурсного показника, балу входять лише показники ЗНО із трьох блоків. Додаткові бали, а також – середній бал диплому за ОС «бакалавр», не враховуються.

У якій формі здійснюється подача заяв для здобуття ступеня магістра?

Вступники для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра за денною та заочною формами здобуття освіти подають заяви тільки у паперовій формі.

Які документи необхідно пред’являти особисто під час подання заяви в паперовій формі?

Під час подання заяви в паперовій формі вступник особисто пред’являє оригінали та надає копії:

 1. документа, що посвідчує особу;
 2. ідентифікаційний номер платника податків.;
 3. військово-облікового документа для військовозобов’язаних (крім випадків, передбачених законодавством);
 4. документа державного зразка про раніше здобутий освітній ступінь (ОКР), на основі якого здійснюється вступ, і додаток до нього;
 5. екзаменаційного листка єдиного фахового вступного випробування/єдиного вступного іспиту;
 6. документів, які підтверджують право вступника на участь у конкурсі за іспитами при вступі для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра, магістра (ОКР спеціаліста);
 7. 4 фотокартки 3*4.